Jørgen Arthur Jørgensen
Jørgen Arthur Jørgensen (født 1935) har 2 aktive roller i næringslivet, fordelt på 1 selskap. Jørgen er daglig leder i LOSJE FENRING og har roller i flere selskaper.
Aktive roller
Daglig leder
Styre
Hva betyr disse rollene?
Daglig leder
Daglig leder forestår den daglige ledelsen av selskapet etter styrets retningslinjer og pålegg.
Daglig leder (også kalt administrerende direktør) er ansvarlig for den løpende driften av et aksjeselskap, samvirkeforetak eller stiftelse. Rollen forutsetter beslutningsmyndighet i den daglige driften, men de strategiske og overordnede beslutningene ligger hos styret.
Aksjeloven § 6-2 stiller krav om at AS over en viss størrelse skal ha daglig leder. Mindre selskap kan velge å klare seg uten, men det er ikke vanlig i praksis.
Ansvar: Daglig leder har personlig erstatningsansvar for skade voldt selskapet, aksjonærer eller tredjemann ved uaktsomhet eller forsett. Strafferettslig ansvar kan inntre ved brudd på selskapslovgivning, regnskapsplikt eller arbeidsmiljølov.
Rapporterer til: Til styret. Lønn og arbeidsavtale fastsettes av styret.
Styrets leder
Styreleder leder styremøtene og har det overordnede ansvaret for styrets arbeid og beslutninger.
Styreleder er valgt av generalforsamlingen (eller utpekt) blant styremedlemmene, og er den fremste tillitsvalgte i selskapet. Styrelederen kaller inn til styremøter, leder møtene, og er bindeleddet mellom styret og daglig leder.
Styreleder har dobbeltstemme i tilfelle stemmelikhet i styret, og er som regel den som signerer dokumenter på styrets vegne.
Ansvar: Sammen med øvrige styremedlemmer har styreleder solidarisk og personlig erstatningsansvar for skade ved uaktsomhet eller forsett. Strafferettslig ansvar for konkursbo, regnskapsplikt og selskapsplikter.
Rapporterer til: Til generalforsamlingen som velger styret.
Forbindelser i næringslivet
Bransjer Jørgen opererer i
Vanlige spørsmål om Jørgen Arthur Jørgensen
Hvilke roller har Jørgen Arthur Jørgensen i norske selskaper?
Jørgen Arthur Jørgensen har 2 aktive roller i norsk næringsliv, inkludert daglig leder i LOSJE FENRING.
Hvor mange selskaper er Jørgen Arthur Jørgensen involvert i?
Jørgen Arthur Jørgensen har tilknytning til 1 norsk selskap med totalt 2 aktive og 0 historiske roller registrert i Brønnøysundregistrene.
Eier Jørgen Arthur Jørgensen aksjer i norske selskaper?
Skatteetatens aksjonærregister viser ingen aksjeeierposter over 5 % registrert på Jørgen Arthur Jørgensen.
Hvordan kan jeg be om at opplysningene fjernes?
Du kan sende en innsigelse via vårt kontaktskjema. Vi behandler innsigelser etter GDPR art. 21 og svarer innen 30 dager. Hvis særlige forhold tilsier det (sperret adresse, dokumenterte trusler eller annet), skjermer vi opplysningene. Send innsigelse ›
- Roller og styreverv: Brønnøysundregistrene · oppdatert daglig
- Aksjeeierposter: Skatteetatens aksjonærregister per 31. desember
Informasjonen på denne siden er basert på offentlig tilgjengelige data fra norske registre. Send innsigelse om sletting.